6_Blogs_Druka_un_pec

DRUKAS UN PĒCAPSTRĀDES IESPĒJAS

Viens no pēdējiem, bet ne mazāk svarīgiem procesiem darba tapšanā ir druka un pēcapstrāde, kura var vai nu izcelt skaisto drukas darbā vai arī to nedaudz pabojāt. Vai tu zini, kāda ir atšķirība starp digitālo un ofseta druku? Kas ir bigošana? Ko var paveikt ar sietspiedi? Atbildes atradīsi rakstā!

DRUKAS VEIDI

Druka ikdienas izpratnē, kad nospiežam pogu “print”, neatbilst profesionālai izpratnei par druku, tāpēc iepazīstināsim ar drukas veidiem. Kad nepieciešama augsta kvalitāte, neliela tirāža un drukāt nepieciešams ātri, reklāmas materiālu drukai: bukletiem, kalendāriem, kartiņām u.c materiāliem, izmanto digitālo druku. Gadījumos, kad nepieciešama liela tirāža, avīzēm, plakātiem, katalogiem, pielieto ofseta druku.

LIELA FORMĀTA DARBi

Drukājot vides reklāmu, piemēram, banerus, tiks izmantota lielformāta druka. Viena no senākajām, drukas tehnikām ir sietspiede, kuru izdevīgi izmantot, ja nepieciešama liela tirāža. Ar šo tehniku iespējams nodrukāt jebkuru krāsu, arī zeltu un sudrabu, smalkas detaļas un krāsu pārejas. Šādi tiek apdrukāti dažādi papīri, audumi, uzlīmes, mapes, prezentreklāmas priekšmeti, maisiņi un iepakojumi.

6_Blogs_Druka_un_pec (1)

KAS IR PĒCAPSTRĀDE?

Atkarībā no uzdevuma un vēlamā rezultāta, pēc drukāšanas, darbam nepieciešama apstrāde. Tā var būt griešana, locīšana, līmēšana, skavošana, iesiešana, izciršana, bigošana (padziļinātu rievu iespiešana uz papīra vai kartona) u.c. tehnikas. Bieži vien veiksmīgam dizaina darbam “odziņu” piešķir tieši pēcapstrāde, piemēram, vizītkartei izmantota sudraba vai zelta folijspiede var piešķirt tai eleganci. Tāpat noteiktos laukumos klāta UV laka neuzkrītoši un niansēti izceļ detaļas un grafiskos elementus. Lai aizsargātu drukas darbu no vides ietekmes, UV stariem, mitruma vai mehāniskiem bojājumiem to iespējams arī laminēt, pārklājot ar plēvi.

Ja reklāmas nolūkam drukā kuponus, tad pēcapstrādē parasti tiek izmantota arī perforēšana. Šajā procesā papīra loksne tiek aizcirsta, lai to padarītu vieglāk noplēšamu. Karstspiedi izmanto gadījumos kad vajadzīgs padziļināts zīmējums, materiālos, kuri labi saglabā formu karstuma un spiediena ietekmē, piemēram, ādas izstrādājumos (maki, somas u.c.). Savukārt, reljefspiedi izmanto, lai iegūtu padziļinātu zīmējumu papīrā. Šādi var izcelt atsevišķas detaļas, piemēram, vizītkartēs.

IZZINĀT IESPĒJAS

Laikmetā, kurā straujiem soļiem attīstās tehnika un materiālu apjoms, zināšanas par papīru un tā apstrādi dod iespēju būt priekšā citiem. Labu grafisko dizainu iespējams padarīt izcilu vai tieši otrādi, ne visai veiksmīgu, katrā no apskatītajiem realizācijas posmiem. Ar piemērotu druku un pēcapstrādi varam izcelt dizaina darbu un ļaut tam iemirdzēties. Ja tev ir jautājums par sava dizaina darba druku – dodies uz sadaļu kontakti un mēs atbildēsim!