Drukas un pēcapstrādes iespējas

 

Jau darba sākuma stadijā mums jāapzinās, ko vēlamies ieraudzīt un sajust gala rezultātā, kādam mērķim materiālus izmantos un apskatīs. Iepriekšējā rakstā tuvāk aplūkojām neizsmeļamo papīru daudzveidību un specifiku, kas jāņem vērā izstrādājot dizainu. Šoreiz iesim tālāk. Viens no pēdējiem, bet ne mazāk svarīgiem procesiem darba tapšanā ir druka un pēcapstrāde, ko tuvāk apskatīsim šajā rakstā.

Reklāmas materiālu drukai, bukletiem, kalendāriem, kartiņām u.c. materiāliem, kad nepieciešama augsta kvalitāte, neliela tirāža un īss drukas termiņš izmanto digitālo druku. Gadījumos, kad nepieciešama liela tirāža, avīzēm, plakātiem, katalogiem, pielieto ofseta druku.

Drukājot vides reklāmu, piemēram, banerus, tiks izmantota lielformāta druka. Viena no senākajām, drukas tehnikām ir sietspiede, kuru izdevīgi izmantot, ja nepieciešama liela tirāža. Ar šo tehniku iespējams nodrukāt jebkuru krāsu, arī zeltu un sudrabu, smalkas detaļas un krāsu pārejas. Šādi tiek apdrukāti dažādi papīri, audumi, uzlīmes, mapes, prezentreklāmas priekšmeti, maisiņi un iepakojumi.

Atkarībā no uzdevuma un vēlamā rezultāta, pēc drukāšanas, darbam nepieciešama apstrāde. Tā var būt griešana, locīšana, līmēšana, skavošana, iesiešana, izciršana, bigošana (padziļinātu rievu iespiešana uz papīra vai kartona) u.c. tehnikas. Bieži vien veiksmīgam dizaina darbam “odziņu” piešķir tieši pēcapstrāde, piemēram, vizītkartei izmantota sudraba vai zelta folijspiede var radīt elegantu iespaidu un pievienoto vērtību. Tāpat noteiktos laukumos klāta UV laka neuzkrītoši un niansēti izceļ detaļas un grafiskos elementus. Lai aizsargātu drukas darbu no vides ietekmes, UV stariem, mitruma vai mehāniskiem bojājumiem to iespējams arī laminēt, pārklājot ar plēvi.

Ja reklāmas nolūkam drukā, kuponus, tad pēcapstrādē parasti tiek izmantota arī perforēšana. Šajā procesā papīra loksne tiek aizcirsta, lai to padarītu vieglāk noplēšamu. Karstspiedi izmanto gadījumos kad vajadzīgs padziļināts zīmējums, materiālos, kuri labi saglabā formu karstuma un spiediena ietekmē, piemēram, ādas izstrādājumos (maki, somas u.c.). Savukārt, reljefspiedi izmanto, lai iegūtu padziļinātu zīmējumu papīrā. Šādi var izcelt atsevišķas detaļas, piemēram, vizītkartēs.

Izzināt iespējas

Laikmetā, kurā straujiem soļiem attīstās tehnika un materiālu apjoms, mums jābūt spējīgiem uzdot jautājumus, ātri orientēties un apzināt savas iespējas. Labu grafisko dizainu iespējams padarīt izcilu vai tieši otrādi, ne visai veiksmīgu, katrā no apskatītajiem realizācijas posmiem. Ar piemērotu druku un pēcapstrādi varam izcelt un papildināt mūsu dizainu un radīt patīkam izjūtas, visiem, kas darbu saņems savās rokās.